Kartaltepe Mah. İncirli Cad. No:48 Bakırköy / İstanbul
|Randevu Al: 0212 963 22 69
çocuklar için tehlikeli besinler

Çocuklar İçin Tehlikeli Besinler

Çocuklar İçin Tehlikeli Besinler – Çocukların Yememesi Gereken 15 Besin

Her anne çocuğunun sağlıklı beslenmesini ister ancak günümüzde bunu sağlamanın oldukça zor olduğunu bilirler. Artan fast food çılgınlığı ve hazır gıdalar nedeniyle hem çocuklar hem de aileler yanlış beslenirler. Bilinçli anneler yine de çocuklarına sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırma konusunda ellerinden geleni yaparlar. Evde ve organik besinlerle yapacakları yemekler sayesinde çocuklarının dışarıya olan bağımlılıklarını azaltmaları mümkün olabilir.

Bu sağlıklı beslenme yolculuğunda annelerin çocuklarına vermekten kaçınmaları gereken yiyecekler var elbette. Diyetisyenler ve doktorlar tarafından çocukların tüketmemesi gerektiği belirtilen yiyecekler ve annelerin yemek hazırlarken dikkat etmeleri gereken püf noktalar şöyle:

Kızartmalar, kızartılmış atıştırmalıklar

Çocuklar için zararlı besinler arasındaki kızartılmış ürünler, sadece çocuklar için değil sizin için de tehlikelidir. Kilo almayı kolaylaştıran bu besinler kalp-damar hastalıklarına da neden olmaktadır. Çocuğunuz daha önce görmediği ve tatmadığı bir şeyi istemeyeceği için mümkün olduğunca bu tür yöntemlerle hazırlanan gıdaları hayatınızdan çıkarmanız gerekmektedir. Böylece sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmada büyük bir yol kat edebilirsiniz.

Fast-food gıdalar

Dünyanın çeşitli ülkelerinde yasaklanması bile söz konusu olan fast food gıdaları çocuklarınıza asla yedirmemelisiniz. Çocukların yememesi gereken besinler arasında fast-food gıdalar ilk sıralarda. Özellikle oyuncak hediyeli menülerin tuzağına düşmemelisiniz. Bu tür bir alışkanlık kazandığınızda çocuğunuzun aşırı kilolu hatta obez olmasına neden olabilirsiniz.

Şeker ve şekerlemeler

Çocuğunuzun büyüme ve gelişmesine hiçbir yararı olmayan, kilo almasına neden olan, kalorili şekerlemeleri kesinlikle evinizde bulundurmamalısınız. Bunlar yerine incir, kayısı, erik gibi kurutulmuş meyveleri yedirmelisiniz. Zararlı yiyecekler çocuklarınızın sağlığını olumsuz etkiler. Çocuklar için zararlı besinler obezite gibi rahatsızlıkları tetikler. Eğer bu durumu engellemek için geç kaldıysanız Çocukluk Çağı Obezite Çözümleri Programı gibi diyetisyen hizmetlerine başvurabilirsiniz.

Asitli içecekler

Kalori deposu ve gereksiz içecekler arasında olan asitli içecekler, çocuğunuzun dişlerini çürütmekten, kilo almasına sebep olmaktan başka bir işe yaramıyor. Asitli içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları, ayran ve süt gibi içecekler tüketen çocuklar daha sağlıklı büyüyor. Çocuklara zararlı yiyecekler arasında bu tür sıvı gıdalar da yer alıyor.

Şarküteri ürünleri

Şarküteri ürünleri yüksek yağ içerdiği için vücuda zararı olan besinlerdir. Bu nedenle evinizde şarküteri ürünlerini ne kadar az bulundurursanız o kadar iyi. Çocuklar için tehlikeli besinler arasında yer alan bu gıdaları sizin de az tüketmeniz sağlıklı olacaktır.

Light süt ürünleri

Zararlı besinler arasında light ürünler yer almaktadır. Çocukların doymuş yağ ihtiyacı yetişkinlere göre daha fazla olduğundan, çocuklarınız 7 yaşını doldurana kadar onlara tam yağlı süt vermelisiniz. Yarım yağlı ve light süt ürünler çocuğunuzun sağlığını olumsuz etkiler.

Çocukların Yememesi Gereken 12 Besin

Amerikan Pediatri Akademisi, özellikle çocuklar için tehlikeli olabilecek gıdaları açıkladı. Bunlar:

 1. Sosis: Ne koşullarda yapıldığı bilinmeyen ve işlenmiş bir gıda olan sosisten çocuklarınızı uzak tutmanız gerekiyor. Çocukların tüketmemesi gereken yiyecekler listemizin en önemli üyesi sosisler.
 2. Fıstık: Çocuklarınızın fıstığa alerjisi olup olmadığını bilmeden, yağlı ve kalorili olan bu besini tüketmesine izin vermeyin.
 3. Kahve: Uyuma zorluğu ve dişlerde sararmaya yol açan kahveyi çocukların küçük yaşlarda kesinlikle içmemesi gerekiyor.
 4. Patates kızartması: Çocukların yememesi gereken besinler listemizin en önemli üyelerinden biri de patates kızartması elbette. Damar sertliği ve şişmanlığa neden olan patates kızartmasından da çocuklarınızı uzak tutmalısınız.
 5. Hamburger: En zararlı yağ türü olan trans yağların kullanımı nedeniyle kalp hastalıklarına neden oluyor.
 6. Çikolata: Çocuklar için zararlı besinler arasında sürekli çocuklarımızın eline tutuşturduğumuz çikolatalar da yer alıyor. Yüksek oranda kakao, şeker ve katkı maddesi içerdiği için çocuklar için oldukça zararlıdır, unutmamamız gerekiyor.
 7. Cips: Kanserden obeziteye kadar birçok hastalığa neden olan cips çocuklar için en tehlikeli besinler arasında yer alıyor.
 8. Asitli içecekler: Çocukların yememesi gereken besinler arasında asitli yiyecekler de önemli bir yere sahip. Mide ve barsak hastalıklarıyla karşılaşma riskini artırıyor.
 9. Hamur işi: Kolesterolü artıran hamur işlerini çocuklarınıza yedirmemelisiniz. Çocuklara zararlı yiyecekler arasında yer alan hamur işleri kilo alımını da hızlandırıyor.
 10. Dondurulmuş gıda: Mide ve barsak hastalıklarına neden olan dondurulmuş gıdalar çocuklar için tehlikeli besinler arasında.
 11. Boyalı şeker: Boya yapan kimyasallar kullanılarak hazırlanan şekerler çocuklar için tehlikeli besinler arasında en önemlilerden biridir. Kişide obezite, diyabet, kalp ve dolaşım hastalıkları, kanser, hipertansiyon, felç, ülser, astım gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır.
 12. Hazır çorba: Çocukların tüketmemesi gereken yiyecekler arasında hazır çorbalar da var tabi ki. Defalarca işlem görmüş hazır çorbalar yerine evinizde yapacağınız çorbaları tüketmelisiniz.

Bahsettiğimiz besinleri mutfaklarınızdan ve çocuklarınızdan uzak tutarak sağlıklı şekilde beslenmelerini sağlayabilirsiniz. Çocuklarınızın geleceğini düşünüyorsanız yararı olmayan hiçbir yiyeceği tüketmelerine izin vermemelisiniz. Çocuklar için zararlı besinler onları mutlu bir gelecekten uzak tutar, unutmayın.